רשלנות רפואית בלידה או אחרי לידה – את מי תובעים?

March 26 2023doritr

ישנם סוגים שונים של טעויות ע”י צוות רפואי, אשר עלולות להוביל לנזקים בריאותיים ונפשיים שונים אצל נשים שעוברות לידה. כאשר מקרה כמו רשלנות רפואית בלידה מתרחש, חשוב להסתייע בייעוץ משפטי מוקדם ככל הניתן. בעוד שהתיקים האלו מורכבים מאוד, ישנו גם חוק התיישנות.

כאשר מדובר במקרים כמו רשלנות רפואית בלידה או לאחר הלידה, חשוב לא רק שתהיי מודעת לסיכונים הפוטנציאליים במיידי, אלא גם לסיכונים השונים בטווח הארוך שאת עשויה להיות חשופה אליהם. במקביל לקבלת ייעוץ וטיפול רפואיים עקב המקרה, חשוב גם לקבל ייעוץ משפטי ע”י עו”ד רשלנות רפואית. הנה חלק מהמקרים הנפוצים המובילים לתביעת רשלנות רפואית, המשיכו לקרוא במדריך הבא.

המקרים הנפוצים של רשלנות רפואית בלידה או לאחריה

בעוד שהנסיבות של רשלנות רפואית יכולות להשתנות ממקרה למקרה, ישנם מקרים אשר נחשבים יותר נפוצים מאחרים. למשל:

  • אי מעקב או אבחון לקוי של האם או העובר.
  • ביצוע הליכים ללא קבלת הסכמה מאת האם.
  • שימוש במלקחיים או “חולצי ואקום” שעלולים לגרום לפציעה לתינוק.
  • אי מתן טיפול רפואי בזמן בעת הצורך ועוד.
  • שימוש לקוי באפידורל או מתן תרופות בצורה שגויה במהלך הלידה או אחריה.
  • בחירה לא נכונה של שיטת יילוד, עיכוב יילוד העובר ועוד.

אם מצאת את עצמך נפגעת מאחד מהתרחישים שלעיל, ייתכן שזה הזמן לקבל ייעוץ משפטי מאת עו”ד רשלנות רפואית.

את מי אפשר לתבוע במקרה של רשלנות בלידה?

תביעה מסוג של רשלנות רפואית בלידה או אחרי לידה, הינה תביעה אשר ניתן להגיש נגד הצוות הרפואי שהיה בחדר הלידה. מצד שני, ניתן להגיש את התביעה הזאת גם כנגד צוות רפואי שלא נכח בחדר הלידה. בתוך כך, התביעה תוגש כנגד בית החולים עצמו או כנגד איש מקצוע רפואי מסוים.

במקרים בהם לא נכח רופא מיילד בחדר הלידה ונגרם נזק כלשהו, ייתכן שיהיה ניתן לתבוע את הרופאים שלא נכחו באירוע. יש לציין, חוק ההתיישנות (של 7 שנים) אינו תקף במקרים של רשלנות רפואית בלידה או אחריה. במקרים אלו, ניתן להגיש את התביעה עד שהילד\ת מגיע\ה לגיל 25.

באיזה שלב צריך עו”ד רשלנות רפואית?

באופן כללי, ההמלצה היא להסתייע בעורך דין כמה שיותר בהקדם כדי להחל בתהליך המורכב של תביעות מהסוג הזה. רשלנות רפואית עורך דין יכול לסייע כבר בתחילת ההליך, כאשר השלב הראשון יהיה בדרך כלל איסוף חומר ראייתי, מה שבתורו יצריך גם השגת חוות דעת מומחה.

יש לציין, בשלב זה נכנסים לתמונה הכישורים והיכולות של עורך הדין. ככל שעורך הדין יטיב להשיג חוות דעת התומכת בטענת התובעים, כך סיכויי התביעה הולכים וגוברים. עם זאת, חשוב לדעת כי תביעות אלו לרוב מורכבות וקשות להוכחה.

Share: